Bizden Haberler


AgTech7 Projesi'nde Yeni Adımlar Atıldı!

AgTech7 Projesi'nde Yeni Adımlar Atıldı!

Yaşar Topluluğu’nun entegrasyon felsefesi altında 1983 yılında faaliyetlerine başlayan ve bugün karma yem, kültür balıkçılığı, hindi besiciliği, organik süt hayvancılığı ve bitki besleme alanlarında öncülüğünü ve liderliğini sürdüren Çamlı Yem Besicilik'in proje ortağı olduğu AgTech7 Projesi'nde yeni adımlar atıldı.

Hem üniversite öğrencilerine hem de sektörde çalışan profesyonellere, yatırımcılara ve genç girişimcilere hitap edecek tarladan sofraya tarım teknolojileri eğitimlerin tasarlandığı AgTech7 Projesi'nde, eğitimlerin içeriklerinin hazırlanması aşamasına gelindi. 7 tematik alanda verilecek eğitimler, 2022 yılı içinde proje partneri ülkelerde öğrenciler ve profesyonellerin katılımı test edilecek. Test aşaması ile eğitimin, öğrenenlerin ihtiyaçlarına ve öğrenme stillerine geliştirilerek "ince ayarının" yapılması hedefleniyor. Eğitimlerin verileceği 7 tematik alan şöyle:

- Gıda değer zinciri ve gıda sistemi

- Nesnelerin interneti ve uydu sistemleri ile kaynakların verimliliğinin artırılması

- Çiftlik Yönetimi Bilgi Sistemleri (FMIS) için veri analitiği

- Tarım-gıda tedarik zinciri optimizasyonunda yapay zeka uygulamaları

- Tarım-gıda sistemlerinde finansal yenilikçilik

- Tarım teknolojileri girişimleri için Lean Startup

- Nöro-bilim pazarlama teknikleri

Tarım teknolojileri sektörünün nabzını tutacak öngörü çalışmaları 

Proje kapsamında diğer bir koldan, hazırlanacak eğitimlerin sektörün dinamikleri ve geleceğine en iyi şekilde cevap verebilmesi için öngörü çalışmaları yapılacak. Öngörü çalışmaları kapsamında, tarım teknolojileri alanındaki öğrenci ve profesyonellerin ihtiyaç ve yönelimleri, hazırlanan metodoloji çerçevesinde takip edilecek. Çıktılar, AgTech7 eğitimlerinin geliştirilmesi için değerlendirilecek.

AB Erasmus+ Knowledge Alliances Programı kapsamında desteklenen “AgTech7: Tarladan Sofraya Tarım Ve Gıda Teknolojileri Eğitimi İçin Tarım-Gıda İşletmeleri, Akademi Ve Yatırım Melekleri Bilgi Müttefikliği Projesi”, Türkiye’den Yaşar Üniversitesi ile birlikte Çamlı Yem Besicilik’in, Sırbistan’dan Novi Sad Üniversitesi’nin ve BioSense Enstitüsü’nün, Hollanda’dan Maastricht Üniversitesi’nin, Belçika’dan Avrupa İş Melekleri Ağı’nın ve Yunanistan’dan Güneydoğu Avrupa Araştırma Merkezi’nin ve Neuropublic kuruluşunun ortaklıklarıyla gerçekleşiyor.

AgTech7 Projesi kapsamında hazırlanan tüm belgelere ve güncellemelere projenin web sitesinde (https://www.agtech7.uns.ac.rs/) yer veriliyor.

   

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.