Bizden Haberler


Türkiye’nin İlk Balık Çiftliği’ne Rotaractlardan Ziyaret

Türkiye’nin İlk Balık Çiftliği’ne Rotaractlardan Ziyaret

Türkiye’nin ilk balık üretim ve yetiştirme çiftliği olan Yaşar Holding’e ait Çamlı Balık Üretim Tesisi’ni ziyaret eden Efes, Göztepe, Urla ve Buca Rotaract kulüpleri, balık üretimi ve yetiştiriciliği konusunda bilgi edindi. Rotaractlar, Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’a da plaket verdi.

İzmir’in Çeşme İlçesi Ildırı Köyü’nde faaliyet gösteren Çamlı Balık Üretim Tesisi’nde Rotaractlara bilgi veren Yaşar Holding Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık Grubu Başkanı Hasan Girenes, Türkiye’de balık tüketiminin henüz yeterli seviyeye ulaşmadığına dikkat çekti. Balık tüketiminin artırılmasında toplumun bilinçlenmesinin yanında, balık üretimi ve yetiştiriciliğinin de desteklenmesinin önemine değinen Girenes, “Biz çok kıymetli bir proteine ulaşımı kolaylaştırıyoruz. Önümüzdeki yılların konusu açlık, protein eksikliği ve sağlıklı beslenme. Hükümet, obeziteyle mücadele kampanyası başlattı. Bu noktada da balığın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Doğada balıklar nasıl yaşayıp besleniyorsa, biz de doğayı kopya ederek onlara alışık oldukları ortamı sağlıyoruz. Çiftliklerimizde 5 yıldızlı otel konforunda, herşey dahil sistemde balıklarımıza bakıyoruz. Kültür balıklarıyla denizden avlanan emsalleri arasında besin değerleri açısından hiçbir farklılık yoktur. Kültür balıkları halkımızın en güvenilir şekilde tüketebileceği hayvansal protein kaynağıdır. Üstelik, gıda sektöründe gıda güvenliği ve çevre ile ilgili izlenebilirliğin en başarıyla uygulandığı üretim dalı kültür balıkçılığıdır. Aksi takdirde bunca yıldır AB’ye ihracat yapıyor olamazdık. Bu yüzden sektörümüzün doğal elçisi olmanızı rica ediyorum. Bu konuda topluma doğru bilgiyi sunmak ve bilgilenmek çok önemli” dedi.

Rotary 2440. Bölge Balıkçılık ve Hobi Grubu Başkanı Zeynep Bilgen, balık yetiştiriciliği ve üretim sürecini daha yakından tanımak, sürecin işleyişini görmek için işyeri gezisi düzenlediklerini belirtti. Balık üretim ve yetiştirme çiftliğini gezerek üretim süreçleri hakkında bilgi alan rotaractlar, Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’a da plaket verdi. Zeynep Bilgen, Efes Rotaract Başkanı Sinem Beşir, Göztepe Rotaract Başkanı Meriç Köroğlu, Urla Rotaract Başkanı Hasan Kayan ve Buca Rotaract Başkanı Aylin Paksoylu, Yaşar Holding Onursal Başkanı Selçuk Yaşar’a Türkiye ve İzmir’e kazanımları için de teşekkür etti.

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.