Basın Odası


Arda Süt Yem İle Nesilden Nesile!

23.07.2018 tarihinde Aydın Çine bölgesindeki en eski bayilerimizden olan Arda Süt Yem’ in sahiplerinden İbrahim Dönmez ve oğlu Mustafa Dönmez ile bir röportaj gerçekleştirildi. 

Nevzat Kolcuoğlu: Merhabalar İbrahim Bey. Sizinle yıllardır çalışıyoruz. Geçmiş yıllardan bu yana bir değerlendirme yapacak olursak bu sektöre nasıl girdiğinizi ve Çamlı Yem ve Pınar Süt ile işbirliğinizin nasıl başladığını anlatabilir misiniz?

İbrahim Dönmez: Geçmiş yıllarda Pınar Süt ile işbirliğimiz, 1974 yılında başladı. O yıllar, İbrahim Karanfil ile süt toplamaya başladığımız yıllardı. Benim aracım vardı, Pınar Süt için süt toplamaya onu ben götürüyordum, bölgelerde ne kadar süt var diye araştırmasını ve raporlamasını yapıyorduk. 1975 yılında ise Çine’nin grup toplayıcısı Ekrem Erol adına süt toplamaya başladık,  5 sene boyunca kendisi ile çalıştık. Kendisi için toplanmış 10 ton süt vardı. Bu süreçten sonra kişisel olarak yaşadığım bazı sıkıntılardan ve bu zamana kadar bu alanda edindiğim tecrübelerden dolayı 1978 yılından sonra asıl olarak Pınar Süt ile çalışmaya ve şahsım adına süt toplamaya başladım. Benim grup toplayıcısı olduğum süre boyunca toplanan süt miktarı, 4 tona kadar ulaşıyordu. Çamlı Yem ile de süt toplama esnasında tanıştık. Pınar Süt fabrikasının yanında yer alan depolarına ilk olarak 1983- 1984 yılları arasında kamyonlarla yemlerini getirmeye başladılar, akabinde biz de onların dağıtıcılığını üstlendik. 

Nevzat Kolcuoğlu: Pınar Süt’ün 2. Kuşak toplayıcısı olarak siz neler söylemek istersiniz Mustafa Bey? Babanız İbrahim Dönmez, sizin askerden geldikten sonra işin başına geçtiğinizi söyledi. Siz kaç yılında askerden geldiniz?

Mustafa Dönmez: Askerden gelişim, 2000- 2001 krizine denk geldi. 600 lt’den sütü devraldıktan sonra kendi imkânlarımızla 2 yıl sonunda 3500 lt’ye kadar çıkardık. 2002 krizinde tekrar problemlerle karşılaşıp, bunların da üstesinden geldikten sonra 2010 yılında Mustafa Dönmez adıyla işi tamamen devraldığımı söyleyebilirim. Bu süreçte de zor zamanlarımız olduğunu belirtmem gerekir tabii… Farklı firmaların bölgemize atılımlarıyla rekabetimiz çoğaldı, yeri geldi kazançlarımız azaldı, birtakım olumsuzluklar yaşadık derken mücadelemizi bugünlere kadar sürdürdük. 

Nevzat Kolcuoğlu: Sizce en çok atılımı ne zaman gerçekleştirmişsinizdir?

Mustafa Dönmez: En çok atılımı 2015 yılında Uysal Gıda süt toplamayı bıraktıktan sonra gerçekleştirdik. Bölgemizi kapsayan yerlerde bölgesel sütün çoğunluğunu alarak 35 tonlara kadar ulaşan sütümüzün bu süreçte birçok toplayıcı ve firma tarafından istendiğini söylemem gerekir. 

Nevzat Kolcuoğlu: Peki, tekrar size dönelim İbrahim Bey. Sektördeki süt- yem sinerjisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Artık tüm yemciler süt işine, sütçüler de yem pazarına girdiler. Neler söylemek istersiniz?

İbrahim Dönmez: Dışarıdan yem almaktansa bildiğimiz ve güvendiğimiz bir marka ile çalışmayı tercih ediyoruz. Bu sinerji sonucunda karşılıklı olarak oluşturduğumuz bağlılıktan da çok memnunuz. 

Nevzat Kolcuoğlu: Süt-yem ilişkisinin kurulmasında bu yapı taşını oluşturan en eski kuruluşların Pınar Süt ve Çamlı Yem olduğunu varsayarsak; böyle firmalarla çalışmanın sizce artıları ve eksileri nelerdir Mustafa Bey?

Mustafa Dönmez: Biz her zaman sütün ve yemin birbirlerine ilişkili gitmelerinin; üretici, satıcı ve fabrika bazında herkesin refahına daha faydalı olacağına inanıyoruz, çevremize bu şekilde aktarıyoruz ve satışlarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. 40 yıl süresince de Çamlı Yem ve Pınar Süt ile ilişkimizi bu anlayış ile sağlıklı bir şekilde kurduğumuzu görüyorum. 

Nevzat Kolcuoğlu: Peki sizce bu model, gelecek yıllarda etkili olur mu?

Mustafa Dönmez: Bence olacaktır. Zaten bizim için şimdiden bu model, standardize olmuş ve kalıba oturtulmuştur. 

Nevzat Kolcuoğlu: İkinci kuşak olarak sizden sonraki nesil de bu şekilde devam eder mi, ne düşünüyorsunuz? Yine aynı sektörde yer alarak bizimle çalışacağınızı şimdiden söyleyebilir miyiz?

Mustafa Dönmez: Dededen toruna geçecek bu yeni nesil için toplayıcılık ya da süt alım değil de fabrikasyon alanında faaliyet gösterilebileceğini düşünüyorum…

Nevzat Kolcuoğlu: 35 yıl sonra ikinci yem fabrikamız yapılıyor biliyorsunuz. Bizim için gurur ve onur verici olan bu durum konusunda siz neler söylemek istersiniz?

Mustafa Dönmez: Biz de birlikte çalıştığımız firmanın kendisini yenilemesinden, daha büyük çapta fabrikalar kurmasından dolayı gurur doluyuz. Biz bir aileyiz, bu ailenin ağı ne kadar geniş olursa birlikte o kadar gelişeceğiz. 

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.