Basın Odası


Avcı Kardeşler ile Sektör Üzerine

Denizli Çivril bölgesindeki yem bayiimiz ve süt tedarikçilerimiz Levent Avcı ve Özkan Avcı Kardeşler ile röportaj yapıldı.

Yıldız: Merhaba Özkan Bey  süt-yem alışverişimizi uzun yıllardır sürdürmekteyiz. Bölgede ticaretin yanında hayvancılığı geliştirmek ve üreticiye hizmet amacı ile de birlikte birçok çalışmalar da yaptık. Bu işe nasıl başladınız ve Pınar’ı tercih etme sebebiniz nelerdir?

Özkan Avcı: 1992-1994 yıllarında başlayan süt ticaretimiz, 2002 yılında  ülkemiz kriz döneminde olmasına rağmen Pınar ile olan iletişimimizin iyi olması ile de bir gecede alınan bir karar ile  süt-yem ilişkimiz başlamıştır. Başlangıçta Denizli Çivril kasabasında bulunan Pınar ünitesine 250 lt süt ile tedarikçiliğe adım attık. 2007 de kendi ünitemizi açtık. 12 ton süt toplamaktaydık ve 2008 yılında kaliteyi arttırmak için merkezi toplamaya geçildi ve 8 ünite kuruldu. Bugün 9 ünite ve 14-15 ton süt ile ticaretimize devam etmekteyiz.

Nevzat: Sektörde her geçen gün Yem – Süt sinerjisi ön plana çıkmakta, bizde grup olarak bu sinerjiyi devam ettirmeyi ve pazarda daha fazla yer almayı hedeflemekteyiz. Siz de bu modeli en iyi uyguladığımız bayimiz olarak bu modelin size kattığı avantajlar nelerdir öğrenebilir miyiz? 

Levent Avcı: Tek firma ile çalışmak hem vatandaş hem de bizim için avantajlı. Üretici hem yem girdisini hem de süt pazarını aynı hesapta görmekten dolayı mutlu. Bu sinerji bizim de hesaplarımızı daha rahat kontrol etmemizi sağlıyor. 

Nevzat: Sizce yem süt sinerjisi modeli sektörde neden bu kadar ön plana çıktı? 

Levent Avcı: Çünkü yem olmadan süt olmaz. Hayvancılıkta en büyük girdi maliyeti yem kaynakları oluşturmaktadır. Üretici üretiminin en büyük girdisini ve verimi aynı hesaptan takip ediyor olması ve ne kazandığını bilmesi anlamında işletmesini de takip etmiş oluyor. Ayrıca yem alışverişi için zaman harcamıyor. Bize ihtiyacı kadarını söylemesi yetiyor. Işletmelerine kadar istedikleri miktarda yem istedikleri zaman ulaşıyor. Özellikle satın alma gücü düşük küçük işletmelerde maliyetin düşmesine sebep oluyor.

Nevzat: Siz örnek modelimiz olarak bu sistemi de tüm Türkiye’ye yerleştirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda bizlere katkı vermek istediğiniz önemli noktalar nelerdir? 

Levent Avcı: Bu sistemi uygun görüyorum. Üreticilerin memnuniyeti bizim için önemli. Sonuçta biz onların sütünü pazarlıyoruz. Hem süt hem de yem bakımından pazarda söz sahibi olmak için hizmet veriyoruz. Sadece yem ve süt değil bunun yanında ihtiyaçları olan küçük hizmetler de veriyoruz. Bazı katkı maddeleri, dezenfektan gibi.

Nevzat: Sizce yem süt işi bir arada yapılmalı mı? Eğer Süt işi yapmasaydınız sadece yem bayiliği yapar mıydınız? 

Levent Avcı: Hayır yapmazdım. Çünkü süt tedarikçiliği yapan herkes yem işi de yapıyor. Üretici bundan memnun. Bayilik, bu sistem bu kadar yaygın iken biraz zor. Yemin bedelinin tahsil edilmesi de bu anlamda kolaylaşıyor. Yüzlerce üretici ile çalışıyoruz. Dolayısı ile hem iş takibi kolaylaşıyor hem de üretici ne aldığını ne sattığını biliyor.

Yıldız: Sizin bölgenizde bu sinerjiyi uygulayan başka firmalar var mı? Varsa nasıl uyguluyorlar? 

Levent Avcı: Evet bu sinerji çok yaygın yemi olmayan bazı süt firmaları bile yem fabrikaları ile anlaşmalı çalışıyorlar. Üretici bu uygulamayı istiyor. Bu uygulamayı yapmayan çok az tedarikçi var.

Nevzat: İyi kalitede bir yemin bedeli ne olmalı?

Her kalitenin bir bedeli vardır. Yemde kalite doğru uygulamalar sonucu kendini verim olarak göstermektedir. Fakat malesef ülkemizde yem fiyatları özellikle iyi kalitedeki yemlerde çok yüksek. Maliyetler yüksek olunca süt fiyatları arttığı halde üretici para kazanamıyor. Tabi sebep sadece bu değil. Besleme ve barındırma hataları da büyük etken. 

Yıldız: Çamlı yem kalitesinden memnunmusunuz? Üretici geri dönüşleri nasıl oluyor?

Levent Avcı:  Kalite ile ilgili problemimiz yok. Geçmiş yıllarda döl tutma problemleri yaşıyorduk. Ama artık bu problem de gün geçtikçe azalmaya başladı. Tabi üreticimiz de besleme anlamında eksiklerini giderebilmiş değil. Hayvancılıkta bilinç düzeyinin artması gerekiyor.

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.