Bilgi Merkezi


Damla Sulama İle Gübreleme: 'Fertigasyon’ Nedir?

Fertigasyon, suda çözünebilen gübrelerin (sıvı veya katı) sulama suyu ile birlikte bitkilerin kök bölgesine verilme yöntemine denilmektedir. 

Faydaları Ve Olumsuz Yönleri:

 1. Gübreler su ile birlikte bitkinin kök bölgesine verildiği için, kök gelişiminin olmadığı yerlere gübre verilmeyerek kök bölgesine besin elementlerinin tam ve eşit şekilde verilmesi gerekmektedir. 
 2. Enerji ve iş gücü kazanımı sağlar.
 3. Fertigasyon uygulanmasında bitkilerin üst kısımları ıslatılmadığı için hastalıklarla mücadele kolaylaşır. 
 4. Fertigasyonla daha az gübre ve su uygulanması suretiyle hem üretim maliyeti hem de yeraltı sularının kirliliği azalır. 
 5. Sistemin kurulum maliyeti yüksektir ve kullanılan gübreler metal kısımlarda korozyon yaptıklarından tankların paslanmaz çelikten yapılma zorunluluğu vardır.

Fertigasyon Uygulaması Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar:

 1. Suda tamamen erimeyen gübreler (üre ve amonyum sülfat gibi), damla sulama sistemi için sakıncalıdır. Bu gübrelerin kullanılması gerekiyorsa, gübrenin önceden bir başka kap içerisinde eritilip katısı süzüldükten sonra gübre tankına konulması gerekir. 
 2. Bitkilerin yıllık gübre ihtiyacı,sulama sayısına bölünerek fertigasyon için gerekli gübre miktarı hesaplanabilir. Ancak sulama sisteminde gübre miktarı 5 g/ L’den fazla olamamalıdır.
 3. Fosfat içeren gübreler ile kalsiyum içeren gübreler birlikte kullanılmamalıdır.
 4. Kimyasal enjeksiyon sistemlerinde geriye dönüşü önleyen ekipmanlar kullanılmalıdır.
 5. Gübreleme tamamlandıktan sonra damlama sulama sistemi 10-15 dakika sadece su ile çalıştırılmaya devam edilmelidir.
 6. Fertigasyonda kullanılan sulama suyu pH düzeyi 5.5- 6.5 arasına olmalıdır. Bu aralığı sağlamak için fosforik asit, nitrik asit, sülfürik asit ve ya hidroklorik asit gibi asitler kullanılabilir. Aksi takdirde laterallerde ve damlatıcılarda tıkanmalar olabilir.

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.