Bilgi Merkezi


İdeal Kedi Maması Hangi Kriterlerde Olmalıdır?

Kedilerin sağlıklı beslenmesi için mamaların sahip olması gerekli bazı kriterler vardır. Bunlardan başlıcaları, aşağıdaki gibidir… 

  • Sağlıklı Bir Deri, Parlak Tüyler!

Sağlıklı deri ve parlak tüy yapısına sahip olabilmeleri için evcil hayvanlarınızın vitamin mineral desteği ile birlikte esansiyal yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçların tam olarak karşılanabilmesi çok önemlidir. Kullanılacak mamaların yeterli oranda omega 3 ve omega 6 yağ asitlerince zengin karoten ve biyotin içermesi gereklidir. Bu gibi esansiyal yağ asitleri, kedinizin güçlü bir bağışıklık ve sinir sistemine sahip olmasında ve A,D,E, K gibi yağda çözünebilen vitaminlerin vücut içerisinde taşınmasında rol alır.

  • Kas Gelişimi!

İdeal bir kedi maması, kas gelişimini destekleyici nitelikte olmalı ve bunun için gerekli tüm vitamin ve mineralleri içermelidir. İçeriğindeki hayvansal proteinler, gerekli amino asitlerin ve dokuların oluşumunu sağladıkları için kas ve dokuların gelişiminde en önemli kaynaklardır.

  • Güçlü Bir Kemik Ve Eklem Yapısı!

Sağlıklı bir iskelet sistemi gelişimi için, evcil hayvanlarınızın ihtiyaç duyduğu miktarlarda dengeli kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi başlıca mineralleri ve yeterli miktarlarda vitamin içeren mamalar tüketmeleri gerekir. Ayrıca demir, selenyum gibi iz elementlere ihtiyaçları vardır. Kullanmış olduğunuz kedi mamalarının vitamin ve mineral miktarlarının yeterli olduğundan emin olunmalıdır. Kedileriniz, özenle hazırlanmış Cool Cat kedi mamaları beslendiğinde,  yaşam döngüsünde ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri yeterli ve doğru miktarlarda alır. Takviye gerektirmez.

  • Sağlıklı Sindirim Sistemi!

Görülmesi muhtemel sindirim problemlerinin engellenebilmesi için mama üretiminde kullanılan ham maddelerin kolay sindirilebilir, doğal ve yeterli olması gerekir.  Bu sebeple; mamanın içeriğinin iyi dengelenmiş,  ham madde seçiminin ise kaliteli ve güvenilir olması çok önemlidir. Mama içeriğindeki enerji kaynağı karbonhidratlar kedinizin enerji ihtiyacını karşılarken, mamanın lifli yapısı, dışkının istenilen kıvamda olmasına yardımcı olur. Mama içeriğindeki mayalar da bağırsaktaki yararlı bakterilerin gelişimine destek olur.

Sağlık için en temel faktörlerden biri beslenmedir. Eğer besleme yöntemimiz yanlış olursa, evcil dostlarımızın bakımı da eksik yapılmış olur. Bu bağlamda; mama seçimi, titizlikle yapılmalıdır. 

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.