Bilgi Merkezi


Organik Maddenin Toprak Üzerine Etkileri Nelerdir?

Fiziksel Özellikler:

Organik madde; toprağın su tutma kapasitesini arttırır, yağmur sularının tutulmasını sağlar ve kumlu toprakların kötü özelliklerini düzelterek iyi havalanmalarını ve kolay tava gelmelerini sağlayarak işlenmelerini kolaylaştırır ve  toprak erozyonunu önler.   

Biyolojik Özellikler:

Mikroorganizmalar, toprak verimliliğinde önemli rol oynarlar. Besin ve enerji kaynakları, toprak organik maddesidir. Organik madde fazla olunca mikroorganizmaların faaliyetleri de doğrudan artış gösterir. Bu faaliyetler sonucunda ortaya çıkan fazla miktarda bitki besin elementi ile de iyi havalanma ve su tutma sağlanarak toprakta mikroorganizmaların gelişimlerine uygun bir ortam oluşturulur ve bitki köklerinin gelişimine katkıda bulunulur. 

Kimyasal Özellikler: 

Organik madde, topraktaki bitki besin elementlerinin deposu vazifesini görür, inorganik fosfor, demir, manganez gibi elementlerin bitkilere faydalı olmalarına yardım eder ve toprak reaksiyonundaki ani değişmeleri tamponluk özelliği sayesinde önler. Azot, toprak organik maddesindeki en önemli elementtir ve ayrıştırılarak bitkilerin faydalanabileceği nitratlara ve amonyum tuzlarına çevrilir. Organik maddenin devamlı surette mikroorganizmalar tarafından ayrıştırılması sırasında karbondioksit açığa çıkar. Karbonik asit diğer elementlerin çözünürlüğünü arttırır. 

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.