Bilgi Merkezi


Trinova Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

İklim koşullarına bağlı olarak bazen tek, bazen iki, bazen de kısa ömürlü çok yıllık bir yem bitkisi olan Trinova, otlatmaya ve yeşil veya kuru olarak tüketime uygunluğuyla yüksek silaj verimi ve protein sağlar. En büyük özelliği, süt verimini arttırmasıdır. İtalyan çimi ile diğer çok yıllık çimler arasındaki fark, bu çimin tohumlarının diğer çimlere göre iç kavuzunda kılçık olmasıdır.

Suni mera alanlarının tesis edilmesinde, toprak ıslahında, toprağın aşınıp taşınmasını önlemede, silo yemi elde edilmesinde, yeşil alan oluşturulmasında gibi birçok alanda kullanılır. 

Trinova % 14 oranında yüksek protein içerikli bir yem bitkisidir. Sindirilebilir ve enerjik özellikte olup, yoğun hasat özelliğinin yanı sıra, otlak tüketimine de uygun bir bitkidir. Eylül-Kasım aylarında her türlü toprağa ekimi yapılabilir. Yılda 4-5 defa biçim yapmaya uygundur. Güçlü yapısının yanında, yüksek bitki boyuna sahiptir ve yüksek silaj kalitesi ile küf, mantar ve solgunluğa dayanıklı bir bitkidir. Süt verimini arttırdığından dolayı çiftçiler tarafından süt otu olarak adlandırılmıştır. 

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.