Faaliyetlerimiz

Organik Gübre ve Bitki Besleme Üretimi

Yaşar Grubu Şirketlerinden olan Çamlı Yem Besicilik San ve Tic A.Ş. ülkemiz tarım ve hayvancılık sektörlerinin gelişmesine modern üretim yöntemleriyle katkıda bulunmaktadır. Şirketin İzmir Pınarbaşı’nda bulunan yem üretim tesislerinde büyükbaş, küçükbaş, kanatlı, balık yemleri ile birlikte diğer özel yemler de en üstün teknoloji ile üretilmektedir.

Şirketin İzmir Kemalpaşa’daki büyükbaş besicilik tesislerinin yanısıra, Manisa Beydere’de inşaatı tamamlanmak üzere olan 1000 baş sağmal süt hayvanı kapasiteli çiftliği, Türkiyenin en modern süt üretim üssü olmaya aday görünüyor. Üretim üssünde uygulanacak modern besicilik yöntemleri Türkiye’de hayvancılığın geliştirilmesine yönelik faaliyetlere  de model teşkil edecek, bunun yanı sıra çiftçilerin eğitim ihtiyaçlarına yönelik faaliyet merkezi haline gelecektir.

Şirketin, hayvancılık faaliyetleri sonucunda oluşan büyükbaş  gübrelerini çevre kirliliği yaratmıyacak şekilde işleyerek gerek organik tarımda, gerekse her türlü tarımsal üretimde güvenle kullanılabilecek organik gübrelere çevirdiği tesisler ise alanında dünyanın nadir planlamalarından biri olarak faaliyetlerini 2001 yılından beri başarı ile sürdürmekte ve ülkemizde en yüksek teknolojiyle üretim yapan ilk organik gübre tesisi olma özelliğini devam ettirmektedir. Çiftçimizin ihtiyaç duyduğu kaliteli ve doğal gübreleri  10 yıldır tarımımıza kazandıran bu tesislerde üretilen organik gübreler BİOFARM markası ile pazar liderliğini sürdürmektedir.Biofarm Organik Gübreyi tarımda verim artışını garanti eden standart bir girdi olarak benimseyen çiftçilerimizin tavsiyeleri ile Biofarm Organik Gübre kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Böylece ülkemiz insanlarının tüketimi için kimyasallardan uzak ve son derece sağlıklı tarımsal ürünler yetiştirilmekte , aynı zamanda aşırı kimyasal gübre tüketimi ile çoraklaşan tarım alanlarımızda tarımın sürdürülebilmesi sağlanabilmektedir.

Şirketin organik gübre üretim yöntemlerini kısaca tanıtmak gerekirse kendi işletmelerinden günlük olarak toplanan büyükbaş sığır gübreleri hammadde olarak kullanılmak üzere bir dizi bioçevrim  proğramlarına tabi tutulmaktadır.Toplam 30.000 m2’lik üzeri kapalı kompostlama tesislerinde 2 ay süre ile özel fermentasyon teknikleri ile işlenen doğal gübreler, toprak ve bitkiler için son derece değerli humusa dönüştürülmekte ve konsantre hale getirilmektedir. Kompostlama adı verilen bu ön proses işlemi esnasında mikroorganizma aktivasyonu kontrollu şartlar sağlanarak teşvik edilmekte ve kompleks yapıdaki organik bileşiklerin bioçevrim yoluyla parçalanarak yapısının değişmesi sağlanmakta içeriğindeki humik asit konsantrasyonu yükseltilmektedir. Aynı zamanda fermentasyon bakterileri dormant halde gübrenin içeriğinde yer alarak toprak için son derece faydalı olan mikrobiyolojik toprak mayası  potansiyelini muhafaza etmektedir.

Her aşaması, tesis bünyesinde kurulan son derece gelişmiş laboratuvar analizleri ile kalite kontrollarına tabi tutularak hazırlanan bu gübreler elenip kurutularak stabil hale dönüşmesi için 2-3 ay süre ile hammadde depolarında bekletilmektedir. Daha sonra 2500 metrekarelik bir alanda kurulmuş olan organik gübre fabrikasında hammadde olarak kullanılan bu stabil humus formundaki olgunlaşmış ve zenginleştirilmiş  organik gübreler pelet veya granül haline getirilmekte ve rutubeti düşürülerek 25 kg’lık polietilen ambalajlarda Biofarm Organik Gübre adı altında piyasaya sunulmaktadır. Biofarm Organik Gübrelerin başlıca kullanım alanları sera ve tarla sebze bitkileri, meyve ağaçları, tarla bitkileri, fidelikler olduğu kadar  evlerimizin bahçesindeki çim alanlar, süs bitkileri ve peyzaj  düzenlemelerinin de vazgeçilmez  ve en çok tercih edilen organik gübresi olmuştur.

Türk tarımındaki gelişmeleri yakından izleyen ve sayısız yeni hizmetler sunan Çamlı Yem, bitkilerin ihtiyaç duyduğu gübrelerin teknolojik olarak geliştirilmiş yeni versiyonlarını üretebilmek için, 2005 yılında ilave yatırım yaparak yeni nesil gübrelerin üretimine de başlamış bulunmaktadır. Bu yeni nesil gübrelerin  damla sulama sistemleriyle direk olarak kök bölgesine verilebilmesi ya da bitki yapraklarından  besin maddelerini direk olarak almalarının sağlanmasıyla toprak, çevre ve gıdalar üzerinde herhangi bir olumsuz etki bırakmaması sağlanmakta ve çiftçimizin de üretim giderlerinin önemli ölçüde azaltılması hedeflenmektedir.Tesiste, her türlü bioteknolojik ve organik sıvı gübreler, bioaktivatörler, damla sulama gübreleri, yaprak gübreleri, iz element karışımları yeni nesil özel gübreler olarak üretilmektedir.     

E-Bülten Kayıt Olun

Duyuru ve haberlerimizi takip etmek için e-bültenimize kayıt olunuz.